Всесвітній день без тютюну 2019

Щороку 31 травня Всесвітня організація охорони  здоров’я (ВООЗ) і її партнери по всьому світу відмічають Всесвітній день без тютюну. Щорічна кампанія служить приводом для широкого інформування про шкідливі і смертельні наслідки вживання тютюну і пасивного паління, а також сприяння скороченню вживання тютюну у будь-якій формі.
З 56 мільйонів випадків смерті, що мали місце в усьому світі в 2012 році, 38 мільйонів (68%) – майже дві третини – були викликані неінфекційними захворюваннями (НІЗ).
Серед них провідну роль відіграють чотири – серцево-судинні захворювання (48% випадків неінфекційних захворювань, 17 млн ​​випадків смерті), онкологічні захворювання (21%, 7,6 млн випадків смерті), хронічні респіраторні захворювання (12%, щорічно 4,2 млн випадків смерті) і діабет (3,5%, 1,3 млн випадків смерті).
НІЗ викликаються в основному чотирма поведінковими факторами ризику і серед них тютюнокуріння відіграє провідну роль.
Вживання тютюну стало великим тягарем як для здоров’я громадян, так і для бюджету України. За оцінками 2010 року, щорічно від хвороб, викликаних вживанням тютюну, помирає близько 85 тисяч українців, що становить 12% від загальної смертності: 82 тисячі чоловіків (24% загальної смертності чоловіків) і 3 тисячі жінок (1% загальної смертності жінок). Головним чином смерть викликана раком легень (79%), захворюваннями дихальних шляхів (40%), хворобами судин (11%) та іншими недугами (5%). Окрім людських життів Україна щороку втрачає близько 12,5 мільярдів доларів США (3,2% річного ВВП) через витрати на лікування та втрату працездатності від пов’язаних із тютюном хвороб.
Тютюн вбиває до половини людей, які вживають його. Щорічно тютюн призводить майже до 7 мільйонів випадків смерті, з яких більше 6 мільйонів випадків відбувається серед споживачів і колишніх споживачів тютюну, і більше 890 тис. – серед некурящих людей, які піддаються дії вторинного тютюнового диму. Якщо не будуть вжиті термінові заходи, число щорічних випадків смерті до 2030 року може перевищити вісім мільйонів.
Майже 80% з одного мільярда курців у світі живе в країнах з низьким і середнім рівнем доходу.
Тема Всесвітнього дня без тютюну 2019р.: «Тютюн і здоров’я легенів».
Особлива увага у Всесвітній день без тютюну 2019 р. буде приділена різноманіттю негативних наслідків дії тютюну для здоров’я людини у всьому світі.
До них відносяться:
Рак легенів. Тютюнокуріння є провідною причиною розвитку раку легенів, і на його частку доводиться більше двох третин випадків смерті від цієї хвороби у світі. Дія вторинного тютюнового диму в домашній обстановці і на роботі також підвищує ризик раку легенів. Відмова від паління може понизити ризик захворювання раком легенів: через 10 років після припинення паління ризик розвитку раку легенів скорочується приблизно в половину в порівнянні з ризиком для курця.
Хронічні респіраторні захворювання. Паління тютюну є провідною причиною хронічної обструктивної захворювання легенів (ХОЗЛ) – хвороба, при якій накопичення гнійного слизу в легенях викликає хворобливий кашель і тяжке утруднення дихання. Ризик розвитку ХОЗЛ особливо високий серед осіб, початкуючих палити у молодому віці, оскільки тютюновий дим значно уповільнює розвиток легенів. Тютюн також посилює астму, яка обмежує активність і сприяє втраті працездатності. Швидке припинення паління – найбільш ефективний спосіб уповільнити розвиток ХОЗЛ і полегшити симптоми астми.
Наслідки на різних етапах життя. У немовлят, які піддалися дії токсинів тютюнового диму в результаті паління матері або її контакту з вторинним тютюновим димом, нерідко спостерігається уповільнення зростання і функціонального розвитку легенів. Дітям молодшого віку, які піддаються дії вторинного тютюнового диму, погрожують виникнення і загострення астми, пневмонії і бронхіту, а також часті інфекції нижніх дихальних шляхів.
Згідно з оцінками, від інфекцій нижніх дихальних шляхів, викликаних пасивним палінням, у світі помирають 165 000 дітей, які не досягли 5 років. Ті, хто доживають до дорослого віку, продовжують відчувати дію вторинного тютюнового диму на своє здоров’я, оскільки часті інфекції нижніх дихальних шляхів в ранньому дитинстві значно підвищують ризик розвитку ХОЗЛ в дорослому віці.
Туберкульоз. Туберкульоз (ТБ) вражає легені і послабляє легеневу функцію, яка ще більше страждає від паління тютюну. Хімічні компоненти тютюнового диму можуть провокувати латентну інфекцію ТБ, яка є приблизно у кожної четвертої людини. Активна форма ТБ, ускладнена згубною дією тютюнокуріння на стан легенів, значно підвищує ризик інвалідності і смерті від дихальної недостатності.
Головна причина смерті, хвороб і зубожіння. Вживання тютюну є однією з найзначніших загроз для здоров’я, що коли-небудь виникали у світі. Паління є одним з головних чинників ризику цілої групи неінфекційних захворювань: серцево-судинних, онкологічних, захворювань респіраторної системи, діабету.
Майже 800 млн курців у світі живе в країнах з низьким і середнім рівнем доходу, на які доводиться найважчий тягар пов’язаних з тютюном хвороб і смертності.
Споживачі тютюну, помираючи передчасно, позбавляють свої сім’ї доходу, підвищують вартість медичної допомоги і перешкоджають економічному розвитку.
Забруднення повітря. Тютюновий дим є украй небезпечною формою забруднення повітря: в нім міститься більше 7 000 хімічних речовин, з яких 69 речовин входять до числа відомих канцерогенів. Яким би непомітним і позбавленим запаху не був тютюновий дим, він може затримуватися в повітрі впродовж майже п’яти годин, піддаючи присутніх ризику розвитку раку легких, хронічних респіраторних захворювань і зниження легеневої функції.
Вторинний тютюновий дим вбиває. Вторинний тютюновий дим – це дим, що заповнює ресторани, офіси або інші закриті приміщення, де люди спалюють такі тютюнові вироби, як сигарети, біді та кальяни. У тютюновому димі є присутніми більше 4000 хімічних речовин, з яких, щонайменше, 250 відомі як шкідливі, а більше 50 – як канцерогени. Безпечного рівня дії вторинного тютюнового диму не існує.
– Серед дорослих людей вторинний тютюновий дим викликає серйозні серцево-судинні і респіраторні захворювання, включаючи ішемічну хворобу серця і рак легенів. Серед дітей грудного віку він викликає раптову смерть. У вагітних жінок він призводить до народження дітей з низькою масою тіла.
– Майже половина дітей регулярно дихають повітрям, забрудненим тютюновим димом в місцях громадського користування.
– Вторинний тютюновий дим є причиною більше 890 000 випадків передчасної смерті в рік.
Споживачам тютюну необхідно допомогти кинути палити. В Україні у 2010 та 2017 роках було проведене Глобальне опитування дорослих щодо вживання тютюну (GATS).
У 2017 році 23,0% (8,2 млн) дорослого населення України повідомили про вживання тютюну – 40,1% чоловіків та 8,9% жінок. Між 2010 та 2017 роками загальна поширеність куріння значно зменшилася – з 28,3% до 22,8%, відносне скорочення – 19,3%. Значно менше почали курити чоловіки – частка тих, хто курить, зменшилася з 49,6% у 2010 році до 39,7% у 2017 році, відносне скорочення – 20,0%. Поширеність куріння серед жінок зменшилася з 10,5% до 8,8%, хоча ці зміни не є статистично значущими.
Середній вік початку куріння для осіб віком 18–34 років, які курили щодня, становить 16,8 років, а 60,4% курців почали курити до досягнення 18-річного віку.
Заслуговує уваги той факт, що 62,5% теперішніх курців тютюну (5,1 млн) заявили, що вони зацікавлені в тому, щоб припинити курити, а 6,7% повідомили, що готові припинити курити протягом наступного місяця.
Серед тих, хто коли-небудь курив щодня, близько третини (32,4%) змогли відмовитися від куріння.
Майже двоє з п’яти (39,2%) курців тютюну, теперішні та колишні курці, які припинили курити протягом останніх 12 місяців, намагалися припинити курити протягом останніх 12 місяців.
Відмова від тютюнокуріння є одним з найбільш дієвих і доступних способів поліпшення здоров’я як курця, так і зменшення тягаря серцево-судинних та інших неінфекційних захворювань в суспільстві, економічних втрат як на рівні держави, так і на рівні бюджетів окремих сімей. При цьому, чим раніше людина відмовляється від тютюнокуріння, тим сприятливіший прогноз для її здоров’я, якості життя і в тому числі благополуччя.
Тютюнова залежність є хворобою і за своєю інтенсивністю не поступається  алкогольній чи наркотичній: залежні курять багаторазово протягом доби, щодня протягом багатьох років життя. Тому вона потребує лікування.
Тім, хто бажає позбутися куріння, можна звернутися за лікувальною допомогою до свого сімейного лікаря. Також корисну інформацію можна отримати на спеціалізованому веб-сайті: www.stopsmoking.org.ua
В Україні працює гаряча телефонна лінія: 0-800-50-55-60. Вона: безкоштовна для усіх дзвінків зі стаціонарних та мобільних телефонів з території України; багатоканальна – одночасний прийом декількох дзвінків; реактивна (реагування на дзвінки, ініційовані клієнтами).